HISTORIE KLUBU

ZÁPASOVÁ TABULKA  FOTA 40. LET OMASKu FOTA 50. LET OMASKu
   NAŠE LEGENDY   
     

       Prvopočátky existence našeho klubu sahají až do roku 1970, kdy v rámci cvičení v ZRTV, čili základní a rekreační tělesné výchově TJ Kablo Kladno se parta nadšenců začala více věnovat  „kulatému nesmyslu“ než cvičení na značkách či na nářadí. Z toho vyplynul návrh na založení Oddílu malé kopané, který byl oficiálně ustanoven na jaře roku 1972. Pod hlavičkou TJ Kablo Kladno jsme 18. května tohoto roku sehráli první utkání v malé kopané, která se uskutečnila    na házenkářském hřišti v Libušíně jako Okresní kolo celostátního turnaje SSM v malé kopané s bilancí 3 vítězství a 2 porážek. K prvním zápasům našeho mužstva nastoupil v brance Standa Fencl a v poli hráli Jirka Šmíd, Vašek Kymlička, Honza Strečik, Jirka Kostka, Jarda Machač a Olda Kocál. Díky tehdy povinné základní vojenské službě, kterou několik našich hráčů absolvovalo, se naše další zápasy odehrály až v červnu roku 1975.

       V roce 1977 jsme přestoupili do TJ Kovosport  Kladno, kde jako hlavní sport byla mezinárodní házená. Zde jsme postavili druhé asfaltové hřiště házenkářských rozměrů a založili Oddíl malé a sálové kopané (tedy OMASK) a jak je z názvu patrné, začali jsme kromě malé kopané   na házenkářském hřišti hrát přes zimu sálovou kopanou, kterou do Československa přivezli     na podzim roku 1974 hráči Oddílu sálové kopané Peňarolu Montevideo. Od té doby je tedy oficiální název našeho klubu SK OMASK KOVO Kladno. Začít hrát v té době sálovou kopanou nebylo vůbec jednoduché, majitelé tělocvičen a hal nechtěli zprvu o fotbale pod střechou ani  slyšet. Trvalo velmi dlouho než pochopili, že speciální míč s tlumeným odskokem (tzv. líný míč) ničí zařízení tělocvičen a hal daleko méně než např. těžký basketbalový míč. Dalším problémem nebyli ani tak pronajímatelé tělocvičen, ale školníci a školnice. Přestože jsme měli řádnou smlouvu se školou podepsanou ředitelem o pronájmu tělocvičny, poslední slovo ke vstupu do tělocvičny měli právě tito pracovníci školy, kteří se dali přemluvit jen za patřičný obnos. Naše domácí zápasy a turnaje v sálové kopané se konaly výhradně na 13.ZŠ Kladno.

       V malé kopané jsme v letech 1980-1982 třikrát zvítězili v Kladenské lize malé kopané, kterou jsme především díky organizačním schopnostem jedné z legend našeho klubu, Frantovi Vokáčovi, sami pořádali. Vyvrcholením našich úspěchů v malé kopané bylo naše vítězství  ve   II. ročníku Poháru mistrů městských lig, který se konal v září 1982 na asfaltových hřištích naší tělovýchovné jednoty v Kročehlavech. K našim úspěchům v malé kopané též patří  i vítězství v turnaji ČSAD O pohár černého Kladna v roce 1982 a ve stejném roce i vítězství v Turnaji k 10. výročí založení ZUBR klubu Kladno.

       Asi největších a dá se říci historických úspěchů jsme dosáhli v sálové kopané. V roce 1978 jsme se umístili na 9. místě ve finále Mistrovství Československa, které se konalo v březnu v hale Lokomotivy Plzeň. Zároveň jsme zde získali cenu fair play pro nejslušnější mužstvo turnaje. I v dalších dvou letech jsme sahali po finálové účasti, ale 3. místo v semifinále v Jablonci v roce 1979 a 5. místo v semifinále v Příbrami v roce 1980 nám další finálovou účast nezajistilo. Zvláště v roce 1979 nás od postupu do finále mistrovství dělilo cca 150 vteřin. K dalším úspěchům, kterých jsme v sálové kopané dosáhli v průběhu let 1978-1997, patří dvojnásobné vítězství v turnajích SBD Neratovice, dvojnásobné vítězství na turnajích O putovní pohár KUR Černošice, dvojnásobné vítězství v Okresní ligové soutěži a v roce 1988 postup do Krajské extraligy, 1. místo v turnaji SKASR 81, 1. místo v Kladenském poháru 86,  1. místo v turnaji CETIC CUP 94 a vítězství v turnaji BARUM Kladno 96.

       Vzhledem k celkově upadající úrovni sálové kopané v letech 1996-1997 jsme se na podzim roku 1998 rozhodli přejít na futsal, což je vlastně pokračovatel malé kopané, ale hrané v halách s futsalovým míčem a upřesněnými pravidly. Hned v první sezóně jsme se v Okresní soutěži     I. třídy, hrané v hale BIOS ve Slaném, umístili na 3. místě ze 14. účastníkú a postoupili do Okresního přeboru. Ten jsme v roce 2005 vyhráli a další 4 sezóny jsme bojovali v Krajském přeboru. Nejúspěšnější naši sezónu v Krajském přeboru jsme v roce 2008 dokončili na solidním 6. místě. Za zmíňku ještě stojí naše vítězství v turnaji Středočeský  cup   2005, 3. místo v Okresním přeboru v letech 2011, 2013, 2015 a 2022 a v roce 2021 2. místo ve XXVI. ročníku Memoriálu Petra Slance. V Okresním přeboru futsalu působíme i v současné době.